This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Kapliczki Boru

1. Kapliczka granicząca z Szaflarami znajduje się przed nowym domem państwa Bogusławy i Józefa Juchów - Bór, ul. Jana Pawła II 35. Wybudowali ją w 1889 roku państwo Andrzej i Agnieszka Komperdowie. Opiekuje się nią rodzina Juchów. Przedstawia metalowy krzyż na betonowej podstawie.
2. Kapliczka naprzeciw kościoła - Bór, ul. Kościelna 11, została wybudowana przez Ludwikę Dziadkowiec w 1982r. w intencji podróżujących do USA. W oszklonej drewnianej zabudowie znajduje się figurka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Odnowił ją Władysław Chrobak. Przez wiele lat pobytu właścicieli w USA opiekowała się nią Helena Łaś. Po powrocie z USA syn Ludwiki Dziadkowiec - Władysław ponownie odnowił kapliczkę. Było to w 2007 roku. Figurka ustawiona jest między dwoma konarami drzewa. Całość otoczona jest drewnianym płotkiem.
3. W ogrodzie Lucyny i Zbigniewa Bafii - Bór, ul. Jana Pawła 95, znajduje się kapliczka przedstawiająca Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Wybudował ją Chrobak Jan około1930 roku na pamiątkę szczęśliwego powrotu z USA. Kapliczką opiekuje się rodzina Lucyny i Zbigniewa Bafii.
4. Kapliczka przed sklepem spożywczo-przemysłowym koło przystanku autobusowego przedstawia figurkę Matki Boskiej Ludźmierskiej. Figurka znajduje się w oszklonej zabudowie, umieszczonej na betonowej podmurówce i przykrytej stylowym daszkiem z gontami. Kapliczka powstała w 2003r z inicjatywy pani Heleny Kustwan. Kapliczką opiekuje się rodzina Kustwanów. Plac, na którym znajduje się kapliczka został sprzedany w 2010 roku Gminie Szaflary, na którym ma być wybudowana sala gimnastyczna, dlatego kapliczką opiekować się będą uczniowie Szkoły Podstawowej w Borze. Kapliczka zajęła miejsce poprzedniej, przedstawiającej figurkę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Została ona wybudowana przez Stanisława Kustwana, istniała od bardzo dawna. Ludzie zbierali się przy niej na modlitwach między innymi odmawiali tam różaniec, majówki. Odnowił ją w latach 1980 do 1982 roku Stanisław Kustwan. Przez wiele lat dbała o nią jego córka Elżbieta Chrobak.
5. W ogrodzie przed domem Heleny Łaś - Bór, ul.Kościelna 24 znajduje się inna z kapliczek. Przedstawia ona figurkę Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Przykryta jest drewnianym zadaszeniem. Została zbudowana w 1992r, przez panią Helenę Ślimak na pamiątkę tragicznej śmierci jej syna.
6. Przed ogrodem Marii i Stanisława Zarębczanów - Bór, ul. Kościelna 12 znajduje się figurka Matki Bożej Różańcowej. Wybudował ją Józef Zarębczan w 1997r. na prośbę nieżyjącego już ojca Władysława Zarębczana. Opiekują się nią Maria i jej syn Mariusz Zarębczan.
7.W ogrodzie rodziny Andrzeja i Anny Cisoń - Bór, ul. Jana Pawła II 55 znajduje się kapliczka przedstawiająca figurkę Matki Bożej .Wybudował ją w 1990 roku Andrzej Cisoń w podziękowaniu za wyzdrowienie. W ostatnich latach kapliczka została odnowiona.
8. W ogrodzie Wojciecha Mąki - Bór, ul. Jana Pawła II 83 znajduję się kapliczka Matki Bożej Różańcowej, wybudowana przez właściciela, tak jak ukazała mu się we śnie. Postawił ją w sierpniu 1990 roku i troskliwie się nią opiekuje.
9. Przed domem państwa Roberta i Grazyny Bieniek znajduje się kapliczka mająca postać groty z figurką Matki Bożej Różańcowej. Państwo Bieniek wybudowali kapliczkę w sierpniu 2012 r. w podziekowaniu za wysłuchane modlitwy.
10. W ogrodzie pani Heleny Chrobak, na drewnianym, ozdobnym palu znajduje się drewniana, skrzynkowa kapliczka z figurą Matki Bożej. Została ona postawiona w czasie wakacji 2009 r., po tym jak właścicielce ukazała się we śnie Matka Boża.


Opracowali: uczniowie klasy III pod kierunkiem Haliny Gacek